Cinsel Sağlık Rehberi
 » 
Cinsel Fantezi Nedir ?
a aa
admin - 25 Ocak 2013 13:48
Cinsel Fantezi Nedir ?

Cinsel tabular ne kadar azsa, haz alınabilecek şeylerin o kadar arttığına dikkat çeken Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Cinsel Terapist Dr.A.Cem Keçe; Zihinde tasarlanan canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen bir şey olan fantezi; değişik heves, düşünüş, sonsuz ve sınırsız hayal kurma anlamına gelir. Toplumsal ahlak, cinselliği evlilik ve üreme dışında genellikle olumsuz karşılar.

Ancak bu doğru değildir. Cinsellik söz konusu olduğunda, kişiliğe dair ilginç sırların saklı olduğu fanteziler bazen gerçek hayatta yaşananlardan çok daha çılgınca olabilir. Kişinin kafasında cinsel coşkuyu arttıracak nitelikte bir takım hayaller canlanmasına cinsel fantezi diyoruz. Fantezi kurmak; deneme-yanılma yöntemine maruz kalmamaları için kişilerin sahip oldukları bir yetenektir, bir çeşit simülasyondur, ruhun bedene karşı olan savaşında onurudur.

Cinsel yaşamanın güzelleştiği anlar yaratmanın kısa tanımı olan cinsel fantezi kurmak ise; her istenilenin gerçekleştirilemediği gerçek dünyada, dozunda kaldığı sürece, cinsel istekleri tatmin için gidilebilecek en masum, en zararsız ve en güzel yoldur dedi.

Cinsel Fantezi Nedir? Kadın Ve Erkeklerin Cinsel Fantezilerindeki Farklar

Kadınlarla erkeklerin cinsel fantezilerinin farklı olduğunu ve erkeklerin kadınlardan daha fazla fantezi kurduğunu söyleyen Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Cinsel Terapist Dr.A.Cem Keçe; Kadınlar; genellikle daha önceki cinsel deneyimlerini düşünme yani eski anıları canlandırma eğilimindedirler, fantezilerinde daha çok duygusal ve romantik anları canlandırırlar, cinsel organlara ve bedensel imajlara daha az yer verirler ve sadece fantezi kurarak boşalma yaşabilirler. Erkekler ise hayatlarında hiç denemedikleri veya deneyemeyecekleri şeyleri hayal ederler, fantezilerinde cinsel organlar ve bedensel imajlar ön plandadır ve sadece fantezi kurarak boşalma yaşamaları daha azdır dedi.

Cinsel Fantezi Kurmanın Faydaları

Fantezilerin sağlıklı bir cinsel yaşamın göstergesi olduğunu söyleyen Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Cinsel Terapist Dr.A.Cem Keçe; Cinsel fanteziler; kişilerin üzerindeki bir takım baskıları azaltabilir, günlük hayatlarını normal olarak sürdürmelerine ve cinsel yaşamdaki heyecanı yoğunlaştırarak daha kolay doyuma ulaşmalarına yardımcı olabilir, kişinin kendisini tehlikeye atmadan veya ret edilme kaygısı taşımadan farklı insanlar ve durumlar keşfetmesini mümkün kılabilir, cinsel isteği, cinsel duyarlılığı ve cinsel yaşantıdan alınan hazzı arttırır, kişinin cinsel birleşme sırasında havaya girmesine ve kendi kendini erotize etmesine yardımcı olur, duyguları canlı tutar, cinsel yaşantıyı monotonluktan, sıradanlıktan uzaklaştırıp, renklendirir, zenginleştirir ve son olarak da cinsel terapilerde hastalara ev ödevi olarak verilerek cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Ayrıca cinsel fanteziler; herhangi bir cinsel sapıklığın baş göstermesini önler ve evliliklerde yıllar geçip ilişki olgunlaştığında boşanma ve aldatma ihtimallerini azaltır. Bu açılardan bakıldığında cinsel fanteziler; gerçeklerin tatmin etmediği noktada beynimizin pansuman için ürettiği sanrılardır dedi.

Suçluluk Duymak Gerekmez

Türkiye’de insanların yalnızca cinsel davranışlarından değil, fantezilerinden bile suçluluk duyduklarının altını çizen Cinsel Tıp Enstitüsü Başkanı Cinsel Terapist Dr.A.Cem Keçe; Geleceğimizle ilgili hayaller kurarız, kendimizi ünlü veya zengin biri olarak düşleriz, bunlar gerçekleşmezse de suçluluk duymayız. Ancak cinsel fantezilerimiz için suçluluk duyarız, bunların normal olup olmadığını, cinsel sapkın olup olmadığımızı merak eder ve kendimizi suçlarız.

Oysa gerçekte cinsel fantezilerimiz, kişinin cinsel yaşamını renklendiren, monotonluktan kurtarıp canlandıran çok yaratıcı motiflerdir. Çünkü cinsel fanteziler; hedef belirlemede yardımcı olan beyin kurgularıdır, kişiyi özgür kılar ve insan beyninin sonsuzluklarıyla sınırlıdır dedi.

Erkek arkadaşımla iyi bir cinsel hayatımız vardı ama son zamanlarda sürekli fantezilerinden bahsediyor. Yaptırmak için uğraşıyor. Bütün gece beni uyutmuyor. Uykusuzluktan çalışamaz oldum. Sizce sevgilim hasta mı? Emine H./ Antalya

Cinsellikte en önemli şey; her iki tarafın da aynı şeyi istemesi, bundan keyif almasıdır. Bazı insanlar dokunulmaktan, bazıları cinsellik konuşmaktan, bazıları ise sık cinsel fantezi kurmaktan ve bu fantezileri gerçekleştirmekten hoşlanırlar.

SEVGİNİZİ İFADE EDİN
Tüm erkekler böyle olmadığı gibi kişinin tercih ettiği bu uyarı şekli de onun hasta olduğu anlamına gelmez. Çünkü cinsel istek, bilincin dışında kaynaklanır. Bastırılmış cinsel istekler, partnerinizin fanteziye yönelmesine yol açabilir. Bu nedenle ona ilgi ve sevginizi ifade ederek, cinsel hayatınızı sorgulamanızda fayda var.

YARATICI OLUN!
Yapmanız gereken; partnerinizin cinsel fantezilerini bastırmak yerine, sizin de hoş gördüğünüz çerçevede yaşamasına fırsat vermektir. Ayrıca farklı ilgi alanlarına yönelmeniz, daha yaratıcı ve aktif olmanız partnerinizin daha az fantezi konuşmasına yardım edecektir.

CİNSEL SORUNLAR

Eşimle birleşme süresince çok zorlanıyorum. Penisini ölçtük, kalınlığı 16 santim çıktı. Bu normal mi? Derya U./Bursa

Ortalama penis kalınlığı ve uzunluğu değişiklikler gösterse de, ortalama kalınlık 7-12 cm arasındadır. Eşinizin penis kalınlığı normalin biraz üstünde ama bunu kafanıza takmayın! Değiştiremeyeceğiniz bu gerçeklikle yaşamayı öğrenin! Vajina genişleyebilen bir organdır. Seks öncesi gevşemeyi, ön sevişmeyi uzun tutmanızı ve penis kalınlığını kafanızdan atarak rahatlamanızı öneririm.

19 yaşında bir gencim. Penisim aralıksız ereksiyon oluyor. Günde 3-4 defa mastürbasyon yapıyorum. Neden böyle oluyor? Osman G./İzmir

19 yaşındaki bir erkek, ergenliğe özel bunalım ve sıkıntılar yaşar. Bu gerçeği göz önünde bulundurursak; günde 3-4 kez mastürbasyon yapmanızın nedeni anlaşılabilir.

RAHATSIZ OLMAYIN!
Kişinin kendi kendine cinsellik yaşaması için yaptığı bir eylem olan mastürbasyonu; her an yakalanma korkusuyla ve suçluluk duygularıyla yapmadığınızda bir zararı yoktur. Arzu ettiğiniz sürece ve sıklıkla yapabilirsiniz. Bu konuda rahatsızlık duymayın.

Etiketler :

BENZER HABERLER

Ülkelere Göre Fanteziler

Ülkelere Göre Fanteziler

Romantik kitaplar yayımlayan Harlequin Yayınevi’nin yaptırdığı ankete göre, insanların dörtte üçü erotik fantezileri olduğunu söylüyor. Ne var ki bunların yarısından azı bu fantezileri hayata geçirebiliyor. 5,484 evli ya da bekâr erkek ve kadının katıldığı ankete göre en çok cinsel fantezisi olanlar Arjantin ve Şili’den. Bu iki ülkede ankete katılanlardan %95′i...

Cinsel fanteziler Sağlıklı mı ? Yoksa Sapkınlık mı ?

Cinsel fanteziler Sağlıklı mı ? Yoksa Sa...

Sevgilinizle asansörde seviştiniz mi hiç? Eve servis getiren pizzacıyla banyoda küçük bir kaçamak yaptınız mı? Söyleyin bakalım, zaman zaman da olsa hiç aklınızdan böyle fanteziler geçmez mi? İtiraf edemeseniz bile endişelenmenize gerek yok. Fanteziler sağlıklı bir cinsel yaşamın göstergesi. Ancak, bazen de cinsel bir sapkınlığın işareti de olabiliyor! “Aşkım beni...

İşte En Popüler Fanteziler

İşte En Popüler Fanteziler

Seks hayatınızı monotonluktan kurtarmak için bu fantezilere bir göz atın… Aslına bakarsanız çoğu insanın göz ardı ettiği tek seksüel organ var: beyin. Ve o sizin Seksüel bir Nirvana’ya ulaşmadaki tek pasaportunuz. Gerçekte milyonlarcamız mastürbasyon sırasında gizli fanteziler kuruyoruz ve bazılarımız seks yaparken orgazma ulaşmak için bunları kullanıyoruz. Öyleyse neden favori...

Kadınların Cinsel Seks (Sex) Fantezileri

Kadınların Cinsel Seks (Sex) Fantezileri

KADINLAR`IN ( KADINLARIN ) CİNSEL ( Seks Sex ) FANTEZİLERİ ! Sanıldığının aksine kadınların da cinsel fantezileri vardır. Erkekler bunu ne kadar görmezlikten gelse, bazı kadınlar da bu fantezileri ne kadar “sapıklık” olarak algılasa da, aslında “fanteziler” seksin tuzu biberidir… O yüzden fantezilerinize kulak verip zaman zaman aklınızdan geçenleri partnerinizle...

Cinsel Fanteziler ve Oyunlar

Cinsel Fanteziler ve Oyunlar

Cinsel yaşamınızda uzun süredir aynı rutinlikteyse artık farklı şeyler denemenin ne dersiniz?   Seksten ve cinsellikte hedef hem partneriniz hem de sizin zevk almanızdır. Kuşkusuz götürmez bir gerçek ise seksin ve cinselliğin ilk adımı eşinizi ve partnerinizi tahrik etmek. Bununda farklı yolları var… en etkin yolu ellerinizi kullanmadan ve eşinizi...

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

SON DAKİKA HABER

KÖŞE YAZARLARI

sonraki onceki
  • admin

    Afrodizyak besinler

    Yiyeceklerin sadece “karnımızı doyurmak” için olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yiyeceklerin çoğu doğal afrodizyak etkisi yaratıyor, ruhu ve libidoyu besliyor. Çin de yapılan bir araştırmaya göre yiyecekler mideyi olduğu kadar ruhu ve libidoyu da besl

    admin
baslik
baslik

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
  • Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.
  • Malesef, bu yıl hiç haber girilmedi.